Fitilli ve yazılı kırlent

11:22 ÜMMÜ Er 2 Comments

Dikiş odası diyorum sürekli ama aslında hobi odası benim için bu oda. Dikiş en sevdiğim hobi ama yanında çarpı işi, boyama, crochet, takı vb. gibi uzuyor gidiyor bu liste. Oda da ıvır zıvır, çal çaput dolu. O zaman buranın adı doğal olarak "hobi odası" oluyor tabiki.

Neyse bu odamı zamanla kafamdaki şekle sokacağım bakalım. Kırlent dikmek istiyordum odam için.
İkeada bulduğum yazılı kumaş ve benim fuşya sevdam sonucunda çıkan budur. Ben gerçekten çok beğendim. Bu arada markamızı da taktık tabiki:)


2 yorum:

kışlık sigaret pantolon

14:06 ÜMMÜ Er 6 Comments

 
İlk pantolon dikişim, açılışı yaptım hayırlı uğurlu olsun:) Gözümde nasıl büyüyordu şu pantolon dikme işi. Gayet kolay olduğunu dikince anladım. Utu izli, kışlık güzel bir pantolon edinmiş oldum. 
 
 
 
 
Bunun benzerini diktikten sonra mango da gördüm.
 
 
 
 

6 yorum:

Krem elbise

16:48 ÜMMÜ Er 0 Comments

Geçen gün diktiğim siyah elbisenin kalıbından bu da.Bunu daha giymedim ama krem rengini daha çok sevdim açıkcası. İşyerinin gayet sıcak olmasından dolayı yazlık-kışlık kavramım yok ne yazık ki.

 
 
Bu arada hayat bir çocuğun şeker yemesinden aldığı zevk kadar basit mutluluklarla dolu olsun ki fazlasında hiç gözümüz olmasın.
0 yorum:

sepet kılıfı ve kışlık keten torba

11:32 ÜMMÜ Er 3 Comments

Yaklaşık 30-40 yıllık mazisi olan üzüm toplama için kullanılan bu sepeti atıl vaziyette babannemin evinde buldum. Sağlamlığı ve eskiliği bende acayip cazibe yarattı ve fırat misali ben bundan bişey yaparım ki dedim aldım:)
 
Aslında boyamakta istiyordum ama instagrama fotografını koyduktan sonra gelen yorumlar ve maillerle orjinal halinin daha güzel olacağını söyleyenler oldu bende şuan için vazgeçtim. Ama hala gözüme batmıyor değil.
 
Herkesin evinde çeşitli boyutlarda birçok sepet vardır mutlaka. Dönem dönem yıkanır ve rengi atar, ya da sıkılırız değiştirmek isteriz. O sebeple nasıl yapıldığı konusunda fikir edinebilirsiniz bu post ile.
 
Öncelikle sepetimizin ağız çapı, taban çapı ve yüksekliğini(sepet boyu) ölçüyoruz. Bu ölçülerde ters kaltladığımız kumaşı kesiyoruz. Öncelikle boyunu dikip sonra tabanı dikerek taslağımızı elde ediyoruz. Kenarlarını çift katlayarak temiz dikiş yapıyoruz. Aynı kumaştan hazırladığımız biyeleri (kılıfı kollara bağlamak için kullanacağız) kılıfa dikiyoruz.
 
 
 

Ben organik cevizlerimizi koymayı tercih ettim. Aslında bu sepet bayadır bekliyordu. Patates-soğan koymak için başka bir şekil vardı aklımda ama cevizleri koyacak bi yer bulamayınca böyle oldu.


 
Bu da takım olması amacıyla kışlık kurularımı koymak için yaptığım "keten torba".


3 yorum:

Fiyonklu kapı süsü

16:19 ÜMMÜ Er 2 Comments

Evin içi gibi kapı önünü de çok önemsiyorum. Orası da süslü püslü, renkli olsun, eve gelince şöyle ruhumu girişte güzelleştirsin. Dönem dönem kapıdaki süslerimi değiştiririm bu yüzden.
 
Her zaman pembeyi çok severima ama bu ara fena taktım. Beyaz fuşya kombini beni her şekilde mutlu edebilir.

Malzemeler basit:
-asma çelenk
-ince kurdela
-telli kurdela
-ip
-kristal taş

 
İpe geçirdiğimiz kristal taşları çelengin aralarından geçiriyoruz.

 
Telli kurdela ile büyük bir fiyonk yapıyoruz. Silikon yardımıyla yapıştırıyoruz.

 
 

2 yorum:

Düz siyah elbise

11:55 ÜMMÜ Er 0 Comments

Ne zamandır aklımda düz, siyah bir elbise dikmek vardı ama hep erteliyordum. Sonunda cok basit bir kalıpla kısa sürede dikilecek bir model buldum. Biçip dikmem iki saatimi almamıştır.


Ben beline kemer takarak kullanmayı tercih ettim, sanki biraz o bolluktan hoşlanmadım karın kısmındaki. Genellikle bordoyu vizon, bej gibi renklerle kombinlemeyi severim ama bordoyla siyah hoşuma gitti.0 yorum:

deri kollu bluz

11:48 ÜMMÜ Er 2 Comments

Bu ara bej ve siyahı birbirine çok yakıştırıyorum. Tam bu renklerde bulduğum kumaşın küçük bir parça olması (yarım metre kadar) beni hayal kırıklığına uğratsada, biraz düşününce kollarını deri yaparım diyerek aldım. İyiki de almışım tamda düşündüğüm gibi oldu. Kalıbını düz bir elbisenin kalıbını kısaltarak çıkardım. Koları ise kısa olan kolu uzatarak yarım kol çalıştım. pensi falan yok. Yine kolay ve çabuk dikilebilen bir model.

2 yorum:

Gömlek yakası dikimi-video

17:24 ÜMMÜ Er 0 Comments


Gömlek yakasının nasıl dikildiği ile ilgili bir video. Zor gibi görünen yakanın aslında kolayca dikilen bir parça olduğunu göreceksiniz. Çok faydalı bir video, arşivinizde bulunsun.


http://www.burdastyle.de/anleitungen/videos/naehen-mit-burda-style-hemdblusenkragen_aid_4562.html

0 yorum:

Kaz ayağı desenli kalem etek

16:12 ÜMMÜ Er 3 Comments

 
Uzun zamandır post girmemem demek, bişey dikemdiğim anlamına da gelmiyor tabi. Listemdeki bazı parçaları dikmeye çalışıyorum. İş hayatımdan dolayı kalem etekleri çok kullanıyorum ve seviyorum.
 
Yine kalıpsiz bir kalem etek. Diğer eteğimi kumaşın üzerine koyarak(pens kısmını da hesap ederek) kumaşımı biçtim. Önce önde ve arkada ikişer tane olmak üzere 4 pensi diktim. Sonra yan dikişler ve gizli fermuar. Etek ucunu da paça telası ile kapattım, dikiş görüntüsü istemediğim için. Son zamanların favori deseni "kaz ayağı" kalem etek formunda karşınızda.
 
 
 

3 yorum: